Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide

forum podrske u toku dijete

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1 Puls najbolje zna! taj Čet Maj 01, 2008 1:13 pm

Lana

Urednik i "čuvar ključa teretane"
Urednik  i
Želite da znate koliko kalorija troši neka aktivnost, ali vaša sprava za vežbanje kaže jedno, a gomila web-kalkulatora potrošnje kalorija nešto drugo?

Sprave za vežbanje u svom algoritmu uzimaju u obzir prosečnog vežbača, prosečnih godina i težine. Kalkulatori potrošnje uzimaju u obzir vaše konkretne godine, težinu, pol, ali kako objasniti jednom softveru u kakvoj ste kondiciji? Dve naizgled identične osobe (pol, starost, visina, težina) mogu imati sasvim drugačiji odgovor na vežbanje!

Puls je u stvari najbolji način da utvrdite koliko je vaš aerobni trening bio delotvoran u sagorevanju kalorija!

Izračunavanje zona pulsa je krajnje jednostavno: oduzmite svoje godine od 226 za žene, tj. od 220 za muškarce i to je vaš maksimalni puls, koji nije ni u kom slučaju poželjno da dostignete!

Postoje 2 filozofije određivanja pulsa za vežbanje.

Prva je jednostavna, i kaže da tokom vežbanja, puls treba da ostane u granicama od 65% do 80% maksimalnog pulsa.

Druga je malo komplikovanija, pa nudi zone pulsa i potrošnju kalorija po pojedinačnim zonama:
- Zona zdravog srca, 50-60% maksimalnog pulsa, 3-7 kcal/min
- Zona blagog vežbanja, 60-70% maksimalnog pulsa, 7-12 kcal/min
- Aerobna zona, 70-80% maksimalnog pulsa, 12-17 kcal/min
- Anaerobna zona, 80-90% maksimalnog pulsa, 17-20 kcal/min
- Crvena zona, 90-100% maksimalnog pulsa, preko 20 kcal/min

Iako anaerobna i crvena zona nude veću potrošnju kalorija, dovoljno je ući u aerobnu zonu i tu se zadržati. Naravno, i zona blagog vežbanja daje sasvim dobre rezultate. Recimo da je vežbač u sredini te zone, dakle, troši 10 kcal na minut - to je 300 kcal za pola sata vežbanja!

Anaerobna zona je zona u kojoj se bilduju mišići, pa u nju nema potrebe zalaziti, a kod crvene zone samo ime govori da je zabranjena.

Na ovom linku možete naći tabelu koja će vam olakšati računanje: samo u ružičasto polje (B1) unesite svoje godine, a donja tabela će vam dati vrednosti pulsa za sve zone.

Još bolju procenu potrošnje kalorija daje merenje potrošnje kiseonika tokom vežbanja, ali imajući u vidu da je oprema za ovakav zahvat veoma skupa, i puls će biti sasvim dobar!

Praćenje pulsa tokom vežbanja u određenom vremenskom periodu će vam, uz subjektivni osećaj, pomoći da vidite koliko ste uznapredovali u smislu kondicije.

Međutim, početnici treba da se vode kako pulsom, tako i subjektivnim osećajem, jer nekad i pored dobrog stanja kardio-vaskularnog sistema, mišićni tonus nije dovoljan da izdrži intenzitet vežbanja u željenoj zoni pulsa. Neka vam cilj bude da u roku od 2 nedelje stignete u zonu blagog vežbanja, a u roku od 1 meseca u aerobnu zonu!

2 Re: Puls najbolje zna! taj Sre Maj 07, 2008 10:34 pm

Sun

Administrator
Administrator
E Lana ovo je super...ja sam stalno bila u dilemi sa tim vrednostima pulsa..bas ti hvala blablabla

3 Re: Puls najbolje zna! taj Pet Jul 17, 2009 5:56 pm

devojka i po

Aktivni član
Aktivni član
Lana, meni je po ovom racunanju zona zdravog srca 103, a aerobna zona mi pocinje od 145. Kad vezbam na svojoj spravi u sobi puls mi je obicno 72, najvise 80 i bas se oznojim posle pola h takvog vezbanja. Jel to znaci da mi spravica ne valja, il nesto drugo nije u redu?

4 Re: Puls najbolje zna! taj Pet Jul 17, 2009 6:15 pm

Lana

Urednik  i
Ako je tvoja spravica k'o moja spravica, onda joj treba malo vremena da ocita pravu vrednost. I meni startuje od 72, pa zato pretpostavljam.

Elem, drzi se za merace pulsa barem 30 a pozeljno i vise sekundi, da bi dobila dobro ocitavanje. Mozes pustiti da ti prikazuje samo puls u tom periodu ili kruzno (vreme, predjeni put, kalorije, puls... kako vec radi tvoja spravica). Meni konkretno od 72 pa negde do 105-110 raste za po 4, pa onda po 2 i onda se stabilizuje na pravoj vrednosti.

Male su sanse da ti puls ne ide preko 80 u intenzivnom treningu. Veca je verovatnoca da ne meris dobro tj. dovoljno dugo.

5 Re: Puls najbolje zna! taj Pet Jul 17, 2009 6:27 pm

devojka i po

Aktivni član
Aktivni član
Pretpostavila sam da je to problem i podesila sam da mi pokazuje samo puls i merila, ali nece iznad 80. Jednom je dogurao do 87 cini mi se i to je to...
Probacu kad se vratim s mora ponovo.
A sta bi znacilo ako stoji na tako malom broju? Da se ne naprezem dovoljno?

6 Re: Puls najbolje zna! taj Pet Jul 17, 2009 6:30 pm

devojka i po

Aktivni član
Aktivni član
Da, a spravica je elipticni trenazer - ergometar (mislim da se tako zove). Stojeci se okrecu pedale i ima drzace za ruke koji se pokrecu kao kod skijanja. Masa zamajca je 8kg cini mi se, a ja vezbam 10min na dvojci, 10-15 min na trojci i 5-10 min na cetvorci.

7 Re: Puls najbolje zna! taj Pet Jul 17, 2009 7:52 pm

Lana

Urednik  i
E, ovako:

1. Spravica nema ispravan merac pulsa (sasvim moguce) pa ne cita dobro. Probaj da pocupas sve kablice i izvadis baterije iz "kompjutera" pa sve ponovo postavi.
2. Meri sama puls, napravi pauzu od 15 sec i za to vreme meri na rucnom zglobu (tri prsta jedne ruke postavis na unutrasnju stranu zgloba sake ispod palca) i mnozi brojku sa 5.

Licno ne verujem da ne uspevas da podignes puls barem do 100 sa pristojnim intenzitetom vezbanja. Kojom brzinom ides?

8 Re: Puls najbolje zna! taj Pet Jul 17, 2009 8:23 pm

devojka i po

Aktivni član
Aktivni član
Pa evo, napisala sam ti: 10min na dvojci, 10-15 min na trojci i 5-10 min na cetvorci.

9 Re: Puls najbolje zna! taj Pet Jul 17, 2009 8:49 pm

Ruby

Poznata faca
Poznata faca
Hvala za tekst Smile Ja sam imala merac pulsa ali mi se pokvario. U medjuvremenu sam nakupovala opremu za vezbanje (majice, trenerke, grudnjake) pa je sad opet dosao na red merac pulsa. Ovog puta planiram da sebe castim necim dobrim Smile

10 Re: Puls najbolje zna! taj Sub Jul 18, 2009 6:39 pm

Lana

Urednik  i
devojka i po ::Pa evo, napisala sam ti: 10min na dvojci, 10-15 min na trojci i 5-10 min na cetvorci.

Cek-cek, da se dogovorimo. Dvojka, trojka i cetvorka su nivoi otpora (koji se podesavaju na tockicu koji je negde na srednjoj sipki) ili nivoi brzine koju ti ocitava kompjuter?

U svakom slucaju, ne bi trebalo da ti puls bude tako nizak. Proveri puls kao sto sam ti napisala Very Happy

11 Re: Puls najbolje zna! taj Sre Maj 02, 2012 9:49 am

perlbak

I bi profi
I bi profi
Vidi ovo, pa nisam ni vidjela do sada ovaj tekst, a baš mi je ovako nešto trebalo.
LAna, pa ovo je fenomenalno, baš ono što sam tražila. Trebala bih savjet vezan upavo za jačinu vježbanja. Vježbam već dugo i bojim se da ne vidim baš tolike rezultate koje bih htjela.
Evo mog načina vježbanja s obzirom na puls:
44 min. vježbanja u aerobnoj zoni (20 min preskakanje vijače i 24 min. steper),
zatim 30 min. u zoni blagog vježbanja (vježbe snage- na spravama, čučnjevi, trbušnjaci, vježbe oblikovanja...).
Treniram od 3 do 5 puta sedmično otprilike na ovakav način (zavisno od umora). Šta misliš o ovakvom treningu. Ono što želm postići je riješiti se viška sa stomaka i celulita. Dakle, više zatezanje nego smanjenje kg, jer i kada dosegnem tu neku idealnu kilažu ostane i isti problem oko zatezanja tijela. Otkako sam počela preskakati konopac vidim rezultate, ali bih htjela da čujem i tvoj prijedlog.

http://sanjati.com

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu